درباره اجلاس جهانی صدا

اجلاس جهانی رادیو، فرصتی مناسب برای تبادل نظر و اندیشه میان دست اندرکاران رادیو از کشورهای مختلف است. فرصتی که می تواند به بالندگی و شکوفایی دیدگاهها و تفکرات مربوط به حوزه بی بدیل رادیوگر کند. از آنجایی که در سپهر رسانه ای پر رقابت امروز، رادیو برای بقاء و حفظ مخاطبان خود نیازمند همگامی و همراهی با شتاب روزافزون پیشرفت در عرصه های گوناگون برنامه سازی اعم از فرم و محتوا است، لذا بهره گیری فعالان این حوزه از دستاوردهای فکری و کاربردی یکدیگر در اقصی نقاط جهان می تواند افق نوین و تازه ای به روی رادیو بگشاید.
عصری که در آن به سر می بریم عصر تکثر و تنوع رسانه هاست. علاوه بر رسانه های سنتی پخش، رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی توانسته اند با سرعت و شتاب اعجاب انگیزی مخاطبان بسیاری را به خود اختصاص دهند. مخاطبانی که بخشی از آن ها در گذشته به رسانه هایی چون رادیو و تلویزیون اختصاص داشته اند.
حال مهمترین راهکار رادیو برای حفظ و بقاء جایگاه خود همگامی و همسویی با پیشرفت های فناوری و قالب های نوین برنامه سازی است.
تبادل تجربه ها و اندیشه ها و همگامی اندیشمندان رادیو، یکی از گام های موثر در این مسیر است که می تواند سبب پویایی و رشد هرچه بیشتر رادیو گردد.
برگزاری نشست ها و اجلاس ها و همایش های بین المللی با حضور صاحب نظران، کارشناسان و فعالان حوزه رادیو می تواند راهگشای مسیرهایی به سوی ترقی و پیشرفت به شمار آیند. معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران نیز با کسب تجربه های ارزشمند و گرانقدر از برگزاری پنج دوره اجلاس جهانی با مشارکت اندیشمندان و صاحب نظران رادیویی ایرانی و خارجی با درک موقعییت و وضعیت کنونی رسانه رادیو در جامعه و با شناخت فرصت های لازم برای توسعه و گسترش بنیان فکری و عملی خود اقدام به برگزاری ششمین اجلاس جهانی رادیو در اردیبهشت ۱۳۹۸ می کند و در این اجلاس به موضوعاتی چون رادیو، نظریه ها و کاربردها، رادیو و آموزش، رادیو و مدیریت کسب و کار، رادیو و فرایند همگرایی در فن آوری، رادیو فرهنگ و هنر، رادیو و ژورنالیسم و رادیو، شناخت و علوم شناختی خواهد پرداخت.

درباره ما

در دنیای پر رقایت رسانه ای کنونی، حفظ جایگاه رادیو به عنوان رسانه ای ماندگار از اهمیت زیادی برخوردار است. از سویی تبادل نظر و ارتباط سازنده میان صاحب نظران حوزه رادیو به منظور شناخت چالش های پیش روی رادیو و یافتن راهکارهایی برای مقابله با آنها از جمله موضوعاتی بود که برگزاری اجلاس جهانی رادیو را ضروری نمود و در این راستا معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۵ دوره از اجلاس جهانی رادیو را برگزار کرده و ششمین اجلاس را نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد کرد.

اهداف

۱. حفظ و ارتقای جایگاه رادیو در سپهر رسانه ای

۲. ایجاد اجتماع منسجم اندیشمندان برای توسعه آینده رادیو

۳. مطرح سازی نقش رادیو در عصر جهانی شدن

۴. تقویت  و انسجام بنیان علمی رادیو

ماموریت

۱. شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های رسانه رادیو

۲. برقراری تعامل میان اندیشمندان رادیو

۳. تبادل اندیشه و تفکر علمی میان مشارکت کننده ها

۴. تقدیر از طرح ها و ایده های نوین در عرصه رادیو

۵. ایجاد انگیزه لازم در فعالان حوزه برنامه سازی

کلیه حقوق برای سازمان صدا و سیما محفوظ است