آشنایی با صاحب نظران خارجی- دکتر مایکل براون

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی با صاحب نظران خارجی

(مشارکت کننده در دوره های گذشته اجلاس جهانی رادیو)

حمیدرضا نجفی

 

 

Brown

 

دکتر مایکل براون، در دومین اجلاس جهانی رادیو (اردیبهشت 1388) با ارائه مقاله ای تحت عنوان « رادیوی بین المللی و رسانه های نوین: فرا تحلیل پژوهش های چاپ شده در فصلنامه رادیو و رسانه های شنیداری» مشارکت کرده است. در نشست دوم و اجلاس دوم با عنوان قالب های جدید ارائه خدمات رادیویی در تاریخ 28 اردیبهشت وی به ایراد سخنرانی پرداخت.


وی در این مقاله به پژوهش ها و تحقیقاتی اشاره می کند که در نشریه رادیو و رسانه های شنیداری منتشر شده است و عقیده دارد که این پژوهش ها دارای موضوعات متنوع با روش های کاربردی متفاوت هستند که به کشورها و فرهنگ های گوناگون اشاره دارد. از سویی این فصلنامه مقالاتی را به چاپ می رساند که به کنکاش در فناوری ها و صنایع در حال حضور می پرداخته اند که پخش سنتی رادیو را دچار چالش کرده اند.


این مقاله، نتایج یک فرا تحلیل است که در این فصلنامه انجام شده است. این مقاله دو پرسش اصلی مطرح کرده است:

در تحقیق چه اشاراتی به خصیصه رادیو می شود؟ تا چه حد چالش فناوری های ظاهر شده جدید در تحقیق رادیویی عنوان شده است؟


دکتر براون در ادامه مقاله خود در پاسخ به این سوالات به این نکته اشاره می کند که در فضای بین المللی رادیو، نیروهای سیاسی، نهادی و تکنولوژیکی را در بر می گیرد و به عنوان یک رسانه در دسترس و متنوع باقی مانده است. رادیو همچنان به عنوان یک رسانه مناسب مطرح است ولی نگرانی هایی درباره استیلای شرکتی و حراست از هویت های بومی وجود دارد. همچنین واضح است که سخن پراکنی سنتی علاقمند به فناوری های جدید و چگونگی تاثیر آن ها بر رادیو است. نتایج نشان می دهد که صنعت رادیو برای بهره وری کامل از فناوری های جدید، کند عمل کرده است.


وی در این مقاله همچنین پرسش هایی درباره رادیو به عنوان یک فناوری و یک وسیله اطلاع رسانی مطرح کرده است.

 

درباره ما

در دنیای پر رقایت رسانه ای کنونی، حفظ جایگاه رادیو به عنوان رسانه ای ماندگار از اهمیت زیادی برخوردار است. از سویی تبادل نظر و ارتباط سازنده میان صاحب نظران حوزه رادیو به منظور شناخت چالش های پیش روی رادیو و یافتن راهکارهایی برای مقابله با آنها از جمله موضوعاتی بود که برگزاری اجلاس جهانی رادیو را ضروری نمود و در این راستا معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۵ دوره از اجلاس جهانی رادیو را برگزار کرده و ششمین اجلاس را نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد کرد.

اهداف

۱. حفظ و ارتقای جایگاه رادیو در سپهر رسانه ای

۲. ایجاد اجتماع منسجم اندیشمندان برای توسعه آینده رادیو

۳. مطرح سازی نقش رادیو در عصر جهانی شدن

۴. تقویت  و انسجام بنیان علمی رادیو

ماموریت

۱. شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های رسانه رادیو

۲. برقراری تعامل میان اندیشمندان رادیو

۳. تبادل اندیشه و تفکر علمی میان مشارکت کننده ها

۴. تقدیر از طرح ها و ایده های نوین در عرصه رادیو

۵. ایجاد انگیزه لازم در فعالان حوزه برنامه سازی

کلیه حقوق برای سازمان صدا و سیما محفوظ است