آشنایی با صاحب نظران خارجی- بنجامین فیافور

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی با صاحب نظران خارجی

(مشارکت کننده در دوره های گذشته اجلاس جهانی رادیو)

 

حمیدرضا نجفی

 

b.fiafor

 

بنجامین فیافور از رادیوی بین المللی فارم، زکرا، غنا

 

 

پیکارهای رادیویی مشارکتی، چگونه رادیو می تواند یک ابزار توسعه پایدار تعاملی باشد؟


عنوان مقاله ای است که بنجامین فیافور در اردیبهشت 1393 به پنجمین اجلاس جهانی رادیو ارائه داد.


وی عقیده دارد گرچه رادیو، ابزاری بسیار مناسب برای دستیابی به کشاورزان است اما محدودیت های خاص خود را نیز دارد زیرا این رسانه ابزار محدودی برای تعامل با مخاطبان یا گنجاندن آن ها در طراحی برنامه در اختیار دارد. رادیوی بین المللی فارم اخیراً یک طرذح پژوهشی 42 ماهه با عنوان ابتکار پژوهشی فارم را به اتمام رسانده است. این پروژه در پنج کشور شامل اوگاندا، مالی، غنا، مالاوی و تانزانیا برگزار شد.


بر مبنای این تحقیق، رادیوی بین المللی فارم، روش شناسی جدیدی را برای پخش برنامه های کشاورزی به نام پیکار رادیویی مشارکتی طراحی کرد. این بسته که با دقت و متشکل از برنامه های رادیویی طراحی شده بود به مدت چهار تا شش ماه پخش شد. این برنامه ها با همکاری کشاورزان، کارورزان ترویج، کارشناسان کشاورزی و کارکنان ایستگاه های رادیویی تولید شده بود و به نیازهای جامعه شنوندگان پاسخ می داد.


فیافورا به این نکته اشاره می کند که یافته های پژوهش ها حاکی از آن است که همبستگی زیادی میان گوش دادن به بخش های مختلف یه پیکار رادیویی و اتخاذ یک کردار جدید وجود دارد و از طریق این طرح پژوهشی دریافتیم که تحت شرایط معینی، ترکیب رادیو و فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی تعامل، میزان گوش دادن اطلاعاتی و ارتباطی مدرن ارزان قیمت مانند تلفن همراه، دستگاه های ضبط ام پی رادیوهای مربوط به روستائیان را برای کمک به کشاورزان و بهبود امنیت غذایی در صحرای آفریقا را افزایش دهد.

درباره ما

در دنیای پر رقایت رسانه ای کنونی، حفظ جایگاه رادیو به عنوان رسانه ای ماندگار از اهمیت زیادی برخوردار است. از سویی تبادل نظر و ارتباط سازنده میان صاحب نظران حوزه رادیو به منظور شناخت چالش های پیش روی رادیو و یافتن راهکارهایی برای مقابله با آنها از جمله موضوعاتی بود که برگزاری اجلاس جهانی رادیو را ضروری نمود و در این راستا معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۵ دوره از اجلاس جهانی رادیو را برگزار کرده و ششمین اجلاس را نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد کرد.

اهداف

۱. حفظ و ارتقای جایگاه رادیو در سپهر رسانه ای

۲. ایجاد اجتماع منسجم اندیشمندان برای توسعه آینده رادیو

۳. مطرح سازی نقش رادیو در عصر جهانی شدن

۴. تقویت  و انسجام بنیان علمی رادیو

ماموریت

۱. شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های رسانه رادیو

۲. برقراری تعامل میان اندیشمندان رادیو

۳. تبادل اندیشه و تفکر علمی میان مشارکت کننده ها

۴. تقدیر از طرح ها و ایده های نوین در عرصه رادیو

۵. ایجاد انگیزه لازم در فعالان حوزه برنامه سازی

کلیه حقوق برای سازمان صدا و سیما محفوظ است