آشنایی با صاحب نظران خارجی- پروفسور زابینه بریتس آمتر

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی با صاحب نظران خارجی

(مشارکت کننده در دوره های گذشته اجلاس جهانی رادیو)

 

حمیدرضا نجفی

 

breitsameter portrait Kopie

 

پروفسور زابینه بریتس آمتر، استاد دانشسرای عالی دار اشتات آلمان

 

 

وی در روز 29 اردیبهشت 1388 در پنجمین نشست از دومین اجلاس جهانی رادیو با عنوان نمایش و موسیقی رادیو شرکت کرد. وی مقاله ای با عنوان « خاستگاه رادیو نمایش: سه رویکرد بنیادی» ارائه داد.
پروفسور بریتس آمتر، عقیده دارد که برای خلق فرم و محتویات مختصر رادیو ریچارد هاگز، هانس فلش و کورت ویل، سه روش بنیادی ارائه داده اند.


ریچارد هاگز، که می توان از او به عنوان یکی از اولین کسانی نام برد که نمایش نامه ی مختص رادیو نوشته است. صحنه اصلی نمایش نامه به نام (کمدی خطر در ژانویه 1924 رادیو لندن) را در یک معدن ذغال سنگ فرض کرد.


در آنجا یک زوج جوان بازدید کننده دچار حادثه می شوند. جمله « چراغ ها خاموش می شوند» نه تنها جمله آغازین نمایش بلکه به نوعی نشان دهنده خصیصه ی ویژه این رسانه نیز هست. رادیو بدون تصویر، صدا را منتقل می کند. یک تجربه جدید و نا آشنا برای انسان های کنونی که نیاز به یک چارچوب برنامه ریزی شده دارند.


آهنگساز آلمانی (کورت ویل) در سال 1924 رویای آرمانی اش از یک هنر رادیویی خالص را به مرحله اجرا درآورد. وی با استفاده از اصول خلاف عرف، قطعات نوین و ویژه ای در رسانه شنیداری خلق و اجرا می کرد که تا به حال به گوش هیچ کس نرسیده بود و به هنر مختص رادیو هویتی خالی از اشتباه و سوء تفاهم می بخشید.


هانس فلش، ناظر رادیو فرانکفورت بدون شک در زمان خودش خلاق ترین برنامه ساز رادیویی طی جمهوری وایمار بوده است. نمایش نامه رادیویی وی با نام " جادو بر امواج رادیویی" از وضعیت تکنیکی و کسب طراحی رسانه (رادیو در مقابل تلویزیون) به عنوان نقطه آغازین برای مفهوم به خصوص رسانه بهره جست.


این سه مدل و خط مشی بنیادی علاوه بر توجهاتی که بر مسائل هنری دارند، مدل های متفاوتی از تفکر درباره ارتباط بین شنونده و نهاد پخش کننده را بطور کلی نشان می دهد..

درباره ما

در دنیای پر رقایت رسانه ای کنونی، حفظ جایگاه رادیو به عنوان رسانه ای ماندگار از اهمیت زیادی برخوردار است. از سویی تبادل نظر و ارتباط سازنده میان صاحب نظران حوزه رادیو به منظور شناخت چالش های پیش روی رادیو و یافتن راهکارهایی برای مقابله با آنها از جمله موضوعاتی بود که برگزاری اجلاس جهانی رادیو را ضروری نمود و در این راستا معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۵ دوره از اجلاس جهانی رادیو را برگزار کرده و ششمین اجلاس را نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد کرد.

اهداف

۱. حفظ و ارتقای جایگاه رادیو در سپهر رسانه ای

۲. ایجاد اجتماع منسجم اندیشمندان برای توسعه آینده رادیو

۳. مطرح سازی نقش رادیو در عصر جهانی شدن

۴. تقویت  و انسجام بنیان علمی رادیو

ماموریت

۱. شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های رسانه رادیو

۲. برقراری تعامل میان اندیشمندان رادیو

۳. تبادل اندیشه و تفکر علمی میان مشارکت کننده ها

۴. تقدیر از طرح ها و ایده های نوین در عرصه رادیو

۵. ایجاد انگیزه لازم در فعالان حوزه برنامه سازی

کلیه حقوق برای سازمان صدا و سیما محفوظ است