آشنایی با صاحب نظران خارجی- آیساک راسل

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی با صاحب نظران خارجی

(مشارکت کننده در دوره های گذشته اجلاس جهانی رادیو)


 

حمیدرضا نجفی

 

آیساک راسل، مدیر کل موسسه خدمات رسانه های ورزشی

آیساک راسل با ارائه مقاله ای تحت عنوان « رادیو شاهراه شنیداری» در پنجمین اجلاس جهانی رادیو در اردیبهشت 1393 مشارکت کردند.


وی در این مقاله به این نکته اشاره می کند که رادیوی محلی همچنان یکی از موثرترین و مهم ترین ابزارها برای کاهش خطرات ناشی از فجایع طبیعی محسوب می شود.


گسترش فزاینده فناوری دیجیتال سرعت و وسعت ارتباطات را افزایش مجاب کننده باقی مانده است. در حالی که مراکز بسیار پیچیده شهرها مشتاقانه در پی فناوری های به روز هستند، افراد ساکن در مناطق روستایی و پراکنده از منظر جغرافیایی، بیش از پیش بر رسانه ای تاکید می کنند که تصور می شود از کار افتاده است وظیفه ای که مقامات محلی دولت ها و دست اندرکاران رادیو بطور یکسان پیش رو دارند، چگونگی استحکام بخشی به پیوندها با رادیو و تبدیل آن به رسانه ای محبوب و قابل اتکا در اذهان، خانه ها و محل کار افرادی است که می تواند از آن بهره ببرند.


راسل در ادامه این مقاله به این نکته تاکید می کند که هیچ ایستگاه رادیویی نمی تواند بدون توجه به مخاطب به طور مکرر اقدام به پخش خبر یا آخرین اطلاعات در مورد شرایط جوی یا تغییرات در الگوهای هواشناسی کند، بدون اینکه دچار تکرار شود و تاثیرگذاری هدف اصلی خود، یعنی حفظ ارتباط با مخاطبانی که به اطلاعات و هشدارهای مرتبط نیاز دارند را از دست بدهد.

بنابراین مسئله ی ضروری ارائه خدماتی است که همانند ایستگاه های رقیب سرگرم کننده و اطلاع دهنده باشد اما با وجهه و محتوایی که سبب ایجاد رابطه ای اعتماد بخش و همراه با مسئولیت با مخاطبان باشد. در نتیجه در اوقات اضطرار یا بحران، منبعی قابل اعتماد از اطلاعات شنیداری در دسترس قرار دارد که در نهایت می تواند زنده ها و زندگی ها را نجات بخشد.

درباره ما

در دنیای پر رقایت رسانه ای کنونی، حفظ جایگاه رادیو به عنوان رسانه ای ماندگار از اهمیت زیادی برخوردار است. از سویی تبادل نظر و ارتباط سازنده میان صاحب نظران حوزه رادیو به منظور شناخت چالش های پیش روی رادیو و یافتن راهکارهایی برای مقابله با آنها از جمله موضوعاتی بود که برگزاری اجلاس جهانی رادیو را ضروری نمود و در این راستا معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۵ دوره از اجلاس جهانی رادیو را برگزار کرده و ششمین اجلاس را نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد کرد.

اهداف

۱. حفظ و ارتقای جایگاه رادیو در سپهر رسانه ای

۲. ایجاد اجتماع منسجم اندیشمندان برای توسعه آینده رادیو

۳. مطرح سازی نقش رادیو در عصر جهانی شدن

۴. تقویت  و انسجام بنیان علمی رادیو

ماموریت

۱. شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های رسانه رادیو

۲. برقراری تعامل میان اندیشمندان رادیو

۳. تبادل اندیشه و تفکر علمی میان مشارکت کننده ها

۴. تقدیر از طرح ها و ایده های نوین در عرصه رادیو

۵. ایجاد انگیزه لازم در فعالان حوزه برنامه سازی

کلیه حقوق برای سازمان صدا و سیما محفوظ است