آشنایی با صاحب نظران خارجی- دکتر نیک روسکیمان عبد الصمد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی با صاحب نظران خارجی

 (مشارکت کننده در دوره های گذشته اجلاس جهانی رادیو )

 

حمیدرضا نجفی

 

 

دکتر نیک روسکیمان عبد الصمد، مدیر مرکز رسانه ای ایکیم،کوالالامپور،مالزی

 

 

در پنجمین اجلاس جهانی صدا در سال 1393 شاهد مشارکت دکتر نیک روسکیمان بودیم.مدیریت یک ایستگاه رادیویی دین محور عنوان مقاله ای است که دکتر نیک روسکیمان در پنجمین اجلاس جهانی صدا ارائه داد.

 

وی عقیده دارد که در این خصوص اتفاق نظر وجود دارد که رادیو ها در کل به شکلی از رسانه سرگرم کننده عمل می کنند.اما امروزه رادیو ها به شکل یکی از وسایل توزیع و انتشار دانش و معرفت تغییر جهت داده است.

 

اما شیوه تغییر مسیر دانش از طریق رادیو در شکل متعارف دانش نیست،بلکه بیشتر به صورتی است که امروزه به عنوان «سرگرمی آموزش»شناخته شده است و ترکیبی از آموزش و سرگرمی است.

 

وی معتقد است ایستگاه رادیویی اف ام ایکیم در ششم ژوئیه 2001 راه اندازی شده است و کتاب رکورد های مالزی این ایستگاه را به عنوان اولین ایستگاه رادیویی تمام دیجیتال اسلامی مورد تقدیر قرار داد.در سال 2001 این ایستگاه به عنوان بهترین نو آوری در مقوله بنگاههای اسلامی برگزیده شد.این ایستگاه دارای 13 فرستنده زمینی در مالزی است و مجموع مخاطبان آن نزدیک به یک و نیم میلیون نفر بر آورد می شود.

 

وی در این مقاله با استفاده از شیوه ها و رویکرد های جدید  ،به تحلیل مفهوم ایستگاه رادیویی سرگرمی محور ، و همچنین به توزیع معرفت به شیوه ای آزادانه تر می پردازد و نیز چگونگی جذب مخاطب جدید و حفظ مخاطبان فعلی را مورد بحث قرار می دهد.

درباره ما

در دنیای پر رقایت رسانه ای کنونی، حفظ جایگاه رادیو به عنوان رسانه ای ماندگار از اهمیت زیادی برخوردار است. از سویی تبادل نظر و ارتباط سازنده میان صاحب نظران حوزه رادیو به منظور شناخت چالش های پیش روی رادیو و یافتن راهکارهایی برای مقابله با آنها از جمله موضوعاتی بود که برگزاری اجلاس جهانی رادیو را ضروری نمود و در این راستا معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۵ دوره از اجلاس جهانی رادیو را برگزار کرده و ششمین اجلاس را نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد کرد.

اهداف

۱. حفظ و ارتقای جایگاه رادیو در سپهر رسانه ای

۲. ایجاد اجتماع منسجم اندیشمندان برای توسعه آینده رادیو

۳. مطرح سازی نقش رادیو در عصر جهانی شدن

۴. تقویت  و انسجام بنیان علمی رادیو

ماموریت

۱. شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های رسانه رادیو

۲. برقراری تعامل میان اندیشمندان رادیو

۳. تبادل اندیشه و تفکر علمی میان مشارکت کننده ها

۴. تقدیر از طرح ها و ایده های نوین در عرصه رادیو

۵. ایجاد انگیزه لازم در فعالان حوزه برنامه سازی

کلیه حقوق برای سازمان صدا و سیما محفوظ است