آشنایی با صاحب نظران خارجی- آنریکو مندونی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی با صاحب نظران خارجی

 (مشارکت کننده در دوره های گذشته اجلاس جهانی رادیو)

 

حمیدرضا نجفی

 

 

آنریکو مندونی، استاد دانشگاه رم ایتالیا

 

 

آنریکو مندونی با ارائه مقاله ای در پنحمین اجلاس جهانی صدا  در اردیبهشت سال 1393مشارکت داشته است. عنوان مقاله وی بیست سال پس از چرخش دیجیتال،باز اندیشی رادیو،بوده است.

 

از دیدگاه وی پخش صوت از طریق اینترنت، به منزله ابزار کلیدی پخش گسترده بر روی وب، اکنون بیست ساله شده است. در این دوره زمانی رادیو- گرچه نه به شکل کامل- وضع و حالت، فناوری، ریتم ها و عادات اجتماعی مخاطبات را تغییر داده است. رادیوی مبتنی بر وب بیشتر مرزهای زمان و فضا را گسسته است. پخش همزمان به ما امکان داده است تا در همه جا از طریق طیف گسترده ای از ابزارهای متصل به اینترنت به رادیو گوش کنیم. شبکه های اجتماعی، صدا را در روابط عرضی رسانه ها دخیل کرده اند.

 

وی عقیده دارد هرچند چرخش دیجیتال از سوی بسیاری از محققان مورد مطالعه قرار گرفته است اما کارکردهای اجتماعی رادیو به شکلی حیرت آور ثابت مانده است. پژوهش های اجتماعی نشان داده اند که هویت، مشارکت و شمول، همچنان از طریق رسانه صوتی تحقق پیدا میکند و رادیو همچنان ابزاری به تمام معنا آزاد تلقی میشود. غیر رسمی بودن، آزادی و عدم نیاز به پرداخت هزینه ویژگی هایی به شمار می آید که سبب شده است تا رادیو در دسترس همگان قرار گیرد و برنامه ها همچنان از طریق گیرنده های رادیویی آنالوگ ارزان قیمت شنیده شود.

 

وی در این مقاله در صدد است تا به این سوالات پاسخ گوید: چرا رادیو هنوز در بسیاری از موارد همچنان آنالوگ باقی مانده است؟ چگونه یک رسانه آنالوگ می تواند در روابط متقاطع رسانه ها ،که توسط سایت های شبکه اجتماع ارائه می شود ،به بقای خود ادامه دهد؟

درباره ما

در دنیای پر رقایت رسانه ای کنونی، حفظ جایگاه رادیو به عنوان رسانه ای ماندگار از اهمیت زیادی برخوردار است. از سویی تبادل نظر و ارتباط سازنده میان صاحب نظران حوزه رادیو به منظور شناخت چالش های پیش روی رادیو و یافتن راهکارهایی برای مقابله با آنها از جمله موضوعاتی بود که برگزاری اجلاس جهانی رادیو را ضروری نمود و در این راستا معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۵ دوره از اجلاس جهانی رادیو را برگزار کرده و ششمین اجلاس را نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد کرد.

اهداف

۱. حفظ و ارتقای جایگاه رادیو در سپهر رسانه ای

۲. ایجاد اجتماع منسجم اندیشمندان برای توسعه آینده رادیو

۳. مطرح سازی نقش رادیو در عصر جهانی شدن

۴. تقویت  و انسجام بنیان علمی رادیو

ماموریت

۱. شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های رسانه رادیو

۲. برقراری تعامل میان اندیشمندان رادیو

۳. تبادل اندیشه و تفکر علمی میان مشارکت کننده ها

۴. تقدیر از طرح ها و ایده های نوین در عرصه رادیو

۵. ایجاد انگیزه لازم در فعالان حوزه برنامه سازی

کلیه حقوق برای سازمان صدا و سیما محفوظ است