تجربه شنیداری متفاوت متکی بر آینده پژوهی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رییس کمیته و دبیر علمی اجلاس جهانی صدا با بیان اهمیت بحث آینده پژوهی در رادیو و تولید در فضای میان رسانه ای گفت: شعار ما در اجلاس ششم جهانی صدا «رادیو، آینده پژوهی و تولید در فضای میان رسانه ای» است و تلاش کردیم با توجه به موقعیت رادیو در پیوند با رسانه های دیجیتال و فضای میان رسانه ای و همچنین تجربه شنیداری متفاوت نسل امروز که از آنها با عنوان «نسل اپ» یا « بومیان دیجیتال» یاد می شود، فرصت طرح مباحثی تازه را در حوزه رادیو فراهم آوریم.

 

به گزارش جهانی خبر از کمیته اطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا، دکتر محمد اخگری افزود: اگرچه در اواحر دهه 90 میلادی خدمات دیجیتال به سپهر رسانه ای صدا وارد شد و رادیو اینترنتی، پادکست گسترش یافت، اما از سال 2017 بر محبوبیت پادکست و استریم افزوده شده، جریان سیال داده ها (استریمینگ) فراهم شده و امروز از آن به عنوان صنعت پادکست یاد می شود.
به گفته اخگری علاوه بر پیوند رادیو با رسانه های اجتماعی، حضور شبکه های اجتماعی صدامحور مانند ساوند کلودها که محل انتشار، شنیدن و به اشتراک گذاشتن تولیدات شنیداری است، کاربران به دنیای جدید وارد شده اند و فرصت تولید محتوای کاربر (UGC) برای آنها فراهم شده است.
دبیر علمی اجلاس جهانی صدا افزود: اگر این فناوری های روز را در کنار ابزارهای هوشمند برای شنیدن صدا از جمله بلندگوی هوشمند و مفهوم صدای داده مبنا ((data driven Audio بگذاریم با مفهومی گسترده روبرو می شویم که وضعیت آینده رادیو را برای ما ترسیم خواهد کرد.
وی با اشاره به محورهای رادیو در اجلاس ششم گفت: بر این اساس و مبتنی بر همین اهداف سه محور اصلی این اجلاس با موضوع رادیو در عصر شبکه، رادیو و آینده پژوهی و رادیو و نوآوری و برنامه سازی برای پر بودن سبد شنیداری در عصر جدید انتخاب شد.
اخگری توجه به حوزه های محتوایی را مهم قلمداد کرد و با اشاره به اهمیت درون مایه برنامه های رادیویی تاکید کرد: سه محور دیگر عبارتند از رادیو و فرهنگ، رادیو و اقتصاد و رادیو و جامعه که در مسیر توجه به برنامه سازی محتوایی تبیین شده اند.
وی با اشاره به تعیین محورهای مورد نظر این کمیته از اول دی ماه و فراخوان ارسال مقالات به اجلاس جهانی صدا گفت: هرچند موضوع برگزاری اجلاس جهانی صدا کمی دیر مطرح شد، اما استقبال از این اجلاس رضایت بخش بود و در این فضا 160 مقاله به دبیرخانه جشنواره رسید که در مرحله اول داوری 40 مقاله پذیرفته شد است.
رییس کمیته جهانی صدا کارگاه های آموزشی ای که از سوی اساتید خارجی و داخلی در اجلاس جهانی صدا برگزار می شود را قابل تامل دانست و گفت: در این کارگاه ها ویم مورتگات مدیر فنی صدا از رادیو دولتی بلژیک درباره صدای داده مبنا صحبت خواهد کرد و خانم فلاویا وینیا از مدیران خبر رادیو دولتی رومانی نیز به موضوع ابزارهای هوشمند در رادیو محلی را برای مخاطبان و علاقه مندان خواهد پرداخت. ایمون جان مگویر مدیر ارتباطات و همکاری‌های بین‌المللی فرانس مدیا موند فرانسه و هیدا بابا زین معاون مدیر رادیو TRAXXfm رادیو و تلویزیون دولتی مالزی نیز از دیگر سخرانان این اجلاس خواهند بود.
دبیر علمی اجلاس جهانی صدا ادامه داد: سمیره جیاد مدیر رادیوهای شبکه العراقیه و یوسف الزین مدیر رادیو نور لبنان و احمد ندیم مدیر فناوری اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا اقیانوسیه (abu ) به نمایندگی از دبیر کل اتحادیه از دیگر مهمانان ویژه اجلاس خواهند بود.
وی برپایی پنل ها را بخش دیگری از اجلاس ششم صدا عنوان کرد و گفت: متناسب با موضوع آینده پژوهی رادیو، 6 پنل توسط مهمان خارجی و 3 گارگاه آموزشی توسط اساتید رسانه برگزار خواهد شد.
اخگری افزود: برگزیدگان اول هر پنل در روز اختتامیه در محل مرکز همایش های صداوسیما تندیس اجلاس را دریافت خواهند کرد و از نفرات دوم و سوم تقدیر خواهد شد. به این ترتیب به 18 مقاله جوایزی تعلق خواهد گرفت. علاوه بر این به دیگر مقالات پذیرفته شده نیز گواهی پذیرش داده شده مقالات د رکتاب مجموعه مقالات ششمین اجلاس جهانی صدا چاپ خواهد شد.
دبیر علمی اجلاس جهانی صدا با اشاره به اهمیت آثار پژوهشی و گردآوری آثار مرتبط با رادیو در این اجلاس بیان کرد: ما خواستیم هر آنچه را در حوزه پژوهش درباره‌ رادیو تولید شده است، تجمیع کنیم که این گردآوری در وب سایت قابل دسترس است همچنین تلاش کردیم تمام آثار قبلی پژوهش‌های رادیو را گردآوری کنیم و به این ترتیب 70 عنوان کتاب، سه مجله «نجوای فرهنگ»، «مجله صدا»، «فرهنگ مردم ایران و جهان» و مجله رادیو به صورت pdf تا به امروز روی سایت بارگزاری شده است.
اخگری به اهمیت مقالات رسیده به اجلاس اشاره کرد و گفت: بیش از 160 چکیده مقاله از سوی کارشناسان و اساتید خارجی، اساتید و دانشجویان حوزه های ارتباطات و رادیو و تلویزیون و علاقه مندان به رادیو در رسانه ملی در مرح
له اول داوری پذیرفته شده اند که 10 عنوان از آنها خارجی است.
وی در پایان با عنوان کرد: مقالات ارسال شده به اجلاس جهانی صدا در پایگاه جهاد دانشگاهی (SID) و «سیویلیکا» نمایه می‌شود. با توجه به مشارکت و همکاری دانشگاه صداو سیما در برگزاری اجلاس، مقالات برگزیده در مجله علمی-پژوهشی رسانه های دیداری و شنیداری چاپ می شود

درباره ما

در دنیای پر رقایت رسانه ای کنونی، حفظ جایگاه رادیو به عنوان رسانه ای ماندگار از اهمیت زیادی برخوردار است. از سویی تبادل نظر و ارتباط سازنده میان صاحب نظران حوزه رادیو به منظور شناخت چالش های پیش روی رادیو و یافتن راهکارهایی برای مقابله با آنها از جمله موضوعاتی بود که برگزاری اجلاس جهانی رادیو را ضروری نمود و در این راستا معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۵ دوره از اجلاس جهانی رادیو را برگزار کرده و ششمین اجلاس را نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد کرد.

اهداف

۱. حفظ و ارتقای جایگاه رادیو در سپهر رسانه ای

۲. ایجاد اجتماع منسجم اندیشمندان برای توسعه آینده رادیو

۳. مطرح سازی نقش رادیو در عصر جهانی شدن

۴. تقویت  و انسجام بنیان علمی رادیو

ماموریت

۱. شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های رسانه رادیو

۲. برقراری تعامل میان اندیشمندان رادیو

۳. تبادل اندیشه و تفکر علمی میان مشارکت کننده ها

۴. تقدیر از طرح ها و ایده های نوین در عرصه رادیو

۵. ایجاد انگیزه لازم در فعالان حوزه برنامه سازی

کلیه حقوق برای سازمان صدا و سیما محفوظ است