متن بیانیه ی ششمین اجلاس جهانی صدا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت

عرض سلام و ادب و احترام به پیشگاه حضار ارجمند، میهمانان عزیزو بویژه میهمانان خارجی اجلاس ششم، عرض خیر مقدم و تبریک اعیاد شعبانیه

 

«صدا» در عصر رسانه‌های نو، دوران جدیدی را تجربه می‌کند. فناوری‌های نوین ارتباطی، افق‌های تازه ای را بر روی رادیو گشوده‌اند. بهره­گرفتن از ظرفیت تعاملی اینترنت، انتشار محتوای تولیدی کاربران در قالب پادکست بر بستر وب، پیوند رادیو با رسانه ­های اجتماعی، پیوند رادیو با تصویر در رادیو دیداری، و ارائۀ خدمات مکان محور از جملۀ این تحولات  است.  بر این موارد  باید صدای داده‌مبنا نیز افزود. ابزارهای نوین داده‌مبنا مانند رادیوی هوشمند، رادیوی کوچگرد  و یا بلندگوی هوشمند  برمبنای این نوآوری رشد و توسعه یافته‌اند و پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های آتی این ابزارها اصلی‌ترین وسیلۀ شنیدن محتوای صوتی باشند. این تحولات حکایت از آن دارد که رادیو هنوز عرصه‌های تازه‌ای را در فضای میان‌رسانه‌ای تجربه می‌کند. «عصر شبکه» اگرچه جلوه‌های گوناگونی از فناوری را پدید آورده است نه‌ تنها از اهمیت صدا و شنیدن نکاسته است، بلکه «گوش» که به‌ تعبیر مولانای بلخی مایۀ فربه‌ شدن اندیشۀ بشر است: «آدمی فربه شود از راه گوش» همچنان با بهره گرفتن از فرصت‌های عصر شبکه  پیش می تازد.

 

با توجه به تحولات مذکور، فراخوان مقالات اجلاس در شش محور اصلی : رادیو در عصر شبکه، رادیو و آینده پژوهی، رادیو و نوآوری در برنامه سازی ، رادیو  و فرهنگ، رادیو و جامعه و رادیو و اقتصاد  با همکاری اتحادیه رادیو تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه ABU   و دانشگاه صدا و سیما از دی ماه 97  اعلام شد که  خوشبختانه با استقبال خوب پژوهشگران روبه‌رو و در نهایت 162 عنوان چکیده  مقاله در دبیرخانة اجلاس پذیرفته شد. برخی از دستاوردهای ششمین اجلاس جهانی صدا عبارتند از :

 

  1. تجمیع و گردآوری ادبیات تحقیق موجود در معاونت صدا دربارۀ رادیو با عنوان « گنجینۀ پژوهشی رادیو» در قالب کتابخانه الکترونیک شامل 70 عنوان کتاب ، و کل شمارگان مجله رادیو ،مجله نجوای فرهنگ و مجله فرهنگ مردم ایران 
  2. انتشار 5 عنوان کتاب شامل: 3 عنوان کتاب پژوهشی در همکاری با دانشگاه صدا و سیما ذیل عناوین: رادیو؛ مفاهیم انتقادی در مطالعات فرهنگی و رسانه ای، چکیده مقالات اجلاس ششم و چکیده پایان نامه های گروه رادیوی دانشگاه صدا و سیما طی ده سال از سال 87 تا 97 (180 پایان نامه) و دو عنوان کتاب آموزشی در همکاری با مرکز آموزش سازمان با عنوان: گزارشگری در وضعیت تروما و برنامه های گفت و گو محور در رادیو.
  3. برنامه ریزی برای حضور میهمانان خارجی در همکاری با اداره کل بین الملل سازمان جهت برگزاری پنل های علمی و کارگاه های آموزشی  با حضور  استادان و پژوهشگران و مدرسان بین المللی که طی سه روز آینده ان شا ا... برگزار خواهد شد.

 

با سپاس از حمایت های معاون محترم صدا، آقای دکتر شاه آبادی و دبیر محترم جشنواره چهاردهم، جناب آقای مهندس جعفری،و همکاری دانشگاه صدا و سیما، اداره کل بین الملل و اداره کل آموزش و  همچنین با سپاس از همکاران تلاشگرم در دبیرخانه بسیار چابک و چهارنفره اجلاس، دبیر اجرایی، آقای با عزت، امور پژوهش، آقای نجفی و خانم ها چراغی و رمضانی و نیز با قدردانی از همه کسانی که با ارسال مقاله ما را در رونق این اجلاس یاری دادند، جمع بندی حاصل از مقالات دریافتی  درچند محور به شرح ذیل اعلام می گردد:

 

  1. مقالات دریافتی از نظر تنوع و تکثر موضوعی و رتبه علمی نویسندگان وضعیت مطلوبی داشت. تقریباً غالب مشارکت کنندگان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر بودند و حضور اعضای هئیت علمی دانشگاهها نیز اجلاس چشمگیر بود.
  2.  نکتۀ قابل توجه در مقالات دریافتی در موضوع نوآوری در برنامه سازی، رادیو و فرهنگ  و رادیو و  جامعه  آن بود که پژوهشگران  بر مبنای نظریات علمی، ظرفیت های بومی موجود در ادبیات و فرهنگ ایرانی را مورد مطالعه قرار می­دادند که این نگاه پژوهشی از  دیدگاه کمیته داوری اجلاس قابل تقدیر است
  3. مقالات علمی  محور رادیو در عصر شبکه و آینده پژوهی نوید بخش نگاه نو و آینده نگرانۀ پژوهشگران   نسبت به رادیو است که لازم است در همایش های علمی و اجلاس هفتم مورد توج قرار گیرد.

 

و سخن آخر آنکه : رادیو در عصر رسانه­ های نو پدید همچنان رادیوست به سبب فرصت­هایی که برای ادامه حیات فرهنگی و اجتماعی و نیز امکان اندیشه­ ورزی فراهم می­کند. عصر شبکه با همۀ تنوع، تکثر و تلونش فرصت­های بیشتری را در اختیار  این رسانۀ شنیداری قرار میدهد، فرصت­هایی که به سبب تعاملی بودن و دوسویگی بر ظرفیت­های پیشین رادیو می افزاید. 

 

رادیو صدای معرفت، سکوت آگاهی، آهنگ زندگی و کلام آینده است.

 

کمیته علمی و دبیرخانۀ ششمین اجلاس جهانی صدا دوم اردیبهشت ماه جلالی بلبل خواننده بر منابر قضبان پیروز و سربلند باشید.

 

درباره ما

در دنیای پر رقایت رسانه ای کنونی، حفظ جایگاه رادیو به عنوان رسانه ای ماندگار از اهمیت زیادی برخوردار است. از سویی تبادل نظر و ارتباط سازنده میان صاحب نظران حوزه رادیو به منظور شناخت چالش های پیش روی رادیو و یافتن راهکارهایی برای مقابله با آنها از جمله موضوعاتی بود که برگزاری اجلاس جهانی رادیو را ضروری نمود و در این راستا معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۵ دوره از اجلاس جهانی رادیو را برگزار کرده و ششمین اجلاس را نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد کرد.

اهداف

۱. حفظ و ارتقای جایگاه رادیو در سپهر رسانه ای

۲. ایجاد اجتماع منسجم اندیشمندان برای توسعه آینده رادیو

۳. مطرح سازی نقش رادیو در عصر جهانی شدن

۴. تقویت  و انسجام بنیان علمی رادیو

ماموریت

۱. شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های رسانه رادیو

۲. برقراری تعامل میان اندیشمندان رادیو

۳. تبادل اندیشه و تفکر علمی میان مشارکت کننده ها

۴. تقدیر از طرح ها و ایده های نوین در عرصه رادیو

۵. ایجاد انگیزه لازم در فعالان حوزه برنامه سازی

کلیه حقوق برای سازمان صدا و سیما محفوظ است